Poczucie zagrożenia czasem unieważni pisemną zgodę
Jeśli zatrudniony udowodni, że składał podpis w obawie o życie lub zdrowie, uwolni się od skutków jego złożenia. Ale powodem musi być bezprawna groźba, a nie przypuszczenia
Pracownik może się też uchylić od skutków swego oświadczenia, jeżeli złożył je pod wpływem bezprawnej groźby drugiej strony lub osoby trzeciej. Muszi to się jednak odbywać w okolicznościach wskazujących na faktyczną obawę, że jemu lub innej osobie grozi poważne niebezpieczeństwo osobiste lub majątkowe (art. 87 k.c.). Przykładowo, gdyby spodziewał się, że zostanie pobity przez pracodawcę lub wynajętą przez niego osobę.
Istotne jest także, że jedynie groźba bezprawna może stanowić podstawę uchylenia się od złożonego oświadczenia woli.
Za taką groźbę nie można uznać działania pracodawcy, który wskazuje na możliwość rozwiązania stosunku pracy w razie odmowy przyjęcia propozycji zmiany warunków umowy za porozumiem stron. Nie jest to bowiem bezprawne działanie. Podobnie wypowiadał się SN w wyroku z 10 października 2002 r. (I PKN 439/01) oraz w wyroku z 8 maja 2002 r. (I PKN 106/01).
Stwierdził wówczas, że poinformowanie pracownika przez przełożonego o negatywnej ocenie jego działania i wskazanie mu możliwych konsekwencji prawnych, w tym uprzedzenie o możliwości rozwiązania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta