Podwładny nie zawsze uczy się na koszt szefa
Zatrudniony, który chce podnieść swoje kwalifikacje na studiach, powinien przejawiać inicjatywę w tym kierunku. Pracodawca ma jedynie mu to ułatwić
Stanowią o tym art. 17 i art. 94 pkt 6 k.p. Ale pracodawca musi pamiętać o tym, że nadmierna hojność w finansowaniu nauki może być dla podwładnego niebezpieczna.
Jakie świadczenia
Z definicji przychodu określonego w art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 361 ze zm., dalej ustawa o pdof) wynika, że do przychodu pracownika zalicza się wszelkie otrzymywane przez niego świadczenia ze stosunku pracy bądź mające związek z wykonywaniem pracy powodujące wzrost jego majątku.
Co do zasady pracownik, któremu pracodawca finansuje lub współfinansuje naukę, uzyskuje przychód. Nie każdy jednak przychód podlega opodatkowaniu. Ustawa o pdof zawiera szeroki katalog zwolnień podatkowych. Wśród nich są też świadczenia na rzecz pracownika polegające na pokryciu kosztów kształcenia przez pracodawcę.
Nowelizacja kodeksu pracy, która weszła w życie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta