Jakie są konsekwencje nabycia nieruchomości obciążonych najmem
Kupno np. centrum handlowego w toku postępowania upadłościowego może być prawdziwą okazją, niepociągającą za sobą ryzyka w postaci konieczności honorowania długotrwałych umów najmu czy dzierżawy
W warunkach kryzysu gospodarczego wymiernie wzrasta liczba postępowań upadłościowych oraz egzekucji, w których dochodzi do prób sprzedaży nieruchomości. Do niedawna wskazywano, że obciążenie nieruchomości najmem było istotnym czynnikiem zniechęcającym potencjalnych nabywców do udziału w licytacjach.
Przypomnijmy, że 3 maja 2012 r. weszła w życie istotna nowelizacja przepisów regulujących postępowanie cywilne (ustawa z 16 września 2011 r., DzU z 2011 r. nr 233, poz. 1381; dalej ustawa). Wśród uregulowań typowo proceduralnych zmianie uległy także konsekwencje, jakie wiążą się z nabyciem nieruchomości obciążonych najmem w postępowaniu egzekucyjnym, a pośrednio także w postępowaniu upadłościowym.
Jak było
Dotychczas nabywca nieruchomości „wchodził w miejsce" wynajmującego i – o ile nie nabywał lokalu mieszkalnego – co do zasady mógł wypowiedzieć obciążającą nieruchomość umowę najmu z zachowaniem ustawowych terminów wypowiedzenia przewidzianych w kodeksie cywilnym.
Potencjalny nabywca musiał się jednak mieć na baczności w sytuacji, gdy umowa najmu zawarta była na czas oznaczony z zachowaniem formy pisemnej i z datą pewną, a rzecz będąca przedmiotem najmu została najemcy wydana – w takiej sytuacji nabywcy nie przysługiwało omawiane uprawnienie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta