Niekiedy wartość obiektu może być określona przez urzędnika
Nie zawsze organ podatkowy zgadza się z wyliczeniami dokonanymi przez podatnika. Istnieją okoliczności, w których może je zakwestionować i zastąpić własnymi
Zagadnieniem związanym z kwestią ustalania podstawy opodatkowania budowli dla celów podatku od nieruchomości, które w ostatnim czasie budziło najwięcej wątpliwości i sporów pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi, jest kwestia ustalenia okoliczności, w których organ ma prawo zakwestionować wysokość podstawy opodatkowania budowli ustaloną przez podatnika oraz zastąpić ją własnymi wyliczeniami.
Wycenę robi biegły rzeczoznawca
Zgodnie z art. 4 ust. 7 ustawy, jeżeli podatnik nie określił wartości budowli związanej z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz budowli, od której nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych, lub podał wartość nieodpowiadającą wartości rynkowej, organ podatkowy może powołać biegłego rzeczoznawcę majątkowego, który ustali tę wartość.
Przy czym w przypadku gdy podatnik nie określił wartości wskazanych budowli lub wartość ustalona przez biegłego jest wyższa co najmniej o 33 proc. od wartości określonej przez podatnika, koszty ustalenia wartości przez biegłego ponosi podatnik.
Należy przy tym wskazać, że w przypadku zakwestionowania podstawy opodatkowania budowli podanej w deklaracji na podatek od nieruchomości złożonej przez podatnika organ podatkowy powinien w pierwszej kolejności wezwać podatnika do udzielenia w wyznaczonym terminie niezbędnych wyjaśnień lub uzupełnienia deklaracji, wskazując przyczyny podania w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta