Gdy szef składa propozycję do odrzucenia
Nawet jeśli pracownik zrzeka się swoich należności czy uprawnień wynikających z angażu, jest to nieskuteczne
- Pracownik niebawem kończy zatrudnienie na umowę o pracę w wyniku zwolnień grupowych. Czy odprawa (za trzy miesiące i ekwiwalent za niewykorzystany urlop) jest wynagrodzeniem za pracę? Pracodawca proponuje mu dalszą współpracę, ale już na zlecenie. Stawia jednak warunek, aby pracownik zrzekł się odprawy i ekwiwalentu. Czy takie zrzeczenie podwładnego w świetle prawa pracy jest skuteczne? – pyta czytelnik.
Nawet gdyby pracownik przystał na takie warunki szefa, nie działają one. Dziwi głównie to, że osoba, która mieni się pracodawcą, składa podwładnemu taką ofertę. Prawdopodobnie licząc na to, że zdeterminowani i nieświadomi swojej pozycji zatrudnieni na nią przystaną. W świetle prawa jednak nie jest skuteczne zrzeczenie się przez pracownika z pytania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy ani odprawy z tytułu zwolnień grupowych. Dlaczego?
Funkcja ochronna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta