Ceną za wylewność utrata etatu
Zatrudnieni muszą mieć świadomość, że niektóre informacje są poufne. Inaczej pracodawca nie będzie mógł wyciągnąć żadnych konsekwencji za dzielenie się nimi na zewnątrz
- Podpisaliśmy umowę na realizację usług na rzecz znanego koncernu. W umowie znalazły się postanowienia dotyczące poufności. Ujawnienie faktu wykonywania umowy oraz warunków jej realizacji wiąże się z obowiązkiem zapłaty wysokiej kary umownej. Jeśli dojdzie do ujawnienia tajemnicy, a firma zostanie obciążona karą – czy będzie można ją wyegzekwować od pracownika, który spowodował szkodę? Jakie inne konsekwencje poniesie podwładny? – pyta czytelnik.
Kara umowna zapłacona w wyniku naruszenia zasad poufności może obciążać pracownika, pod warunkiem że działał umyślnie, tj. miał świadomość tego, że swoim zachowaniem narusza tajemnicę przedsiębiorstwa.
Temat tabu
W ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji z 16 kwietnia 1993 r. (DzU nr 153, poz. 1503 ze zm.; dalej ustawa) wskazano definicję tajemnicy przedsiębiorstwa. To nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności.
Co można zaliczyć do informacji nieujawnionej do wiadomości publicznej? Są to dane nieznane ogółowi lub osobom, które ze względu na wykonywany zawód są zainteresowane ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta