Komórki cofnięte w czasie
Nagrodą podzielą się naukowcy zajmujący się klonowaniem i eksperymentami genetycznymi
Brytyjczyk John B. Gurdon i Japończyk Shinya Yamanaka wyróżnieni zostali za odkrycia związane z klonowaniem i komórkami macierzystymi będące fundamentem dla rozwijanej obecnie medycyny regeneracyjnej. „Zrewolucjonizowali rozumienie rozwoju komórek i organizmów" – napisali w uzasadnieniu eksperci Komitetu Noblowskiego. – „Trzeba było napisać od nowa podręczniki, powstały nowe dziedziny nauki".
Nagrodzeni Noblem w dziedzinie fizjologii lub medycyny Gurdon i Yamanaka należą do dwóch pokoleń świata nauki. Brytyjczyk uznawany jest za pioniera klonowania – techniki, która obecnie wykorzystywana jest komercyjnie. Przełomowy eksperyment wykonał... pół wieku temu. Gdy w 1962 roku udało mu się sklonować żabę Xenopus laevis, Shinya Yamanaka dopiero przychodził na świat. Japończyk technikę „cofania w czasie" dorosłych komórek do poziomu komórek macierzystych opracował w 2006 r. Nagrodzenie go Noblem po zaledwie sześciu latach to sensacja.
Nobliści nie szczędzili sobie komplementów. – Jestem zaszczycony tym wyróżnieniem i zachwycony, że otrzymuję je razem z Yamanaką, którego badania zbliżyły nas do wykorzystania tej techniki w terapii – powiedział John B. Gurdon, profesor Instytutu Gurdona Uniwersytetu Cambridge.
– Ta dziedzina badań ma długą historię, ale wszystko zaczyna się od Johna Gurdona – odpowiedział Yamanaka, profesor...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta