W jaki sposób pracownik odpowiada za mienie powierzone
Szef nie zrzuci na magazyniera winy za braki towarów w składzie, jeśli pomieszczenie to było nieprzystosowane do swoich zadań. Gdy warunki pełnienia nadzoru były bez zarzutu, winny poniesieniu szkody musi ją zrekompensować
Ochrona powierzonego mienia to jeden z podstawowych obowiązków pracowniczych. Odpowiedzialność w tym zakresie można ponieść indywidualnie lub wspólnie. W pierwszym wypadku za szkodę wyrządzoną w mieniu powierzonym pracownik odpowiada w pełnej wysokości, czyli obejmuje to także utracone przez pracodawcę korzyści.
Wina i szkoda
Zgodnie z art. 124 § 1 k.p. ten rodzaj odpowiedzialności dotyczy pracowników, którym szef powierzył kosztowności, papiery wartościowe, pieniądze oraz narzędzia i instrumenty, a także odzież, obuwie robocze. Do tzw. mienia powierzonego z obowiązkiem zwrotu lub wyliczenia się wchodzą zwykle przedmioty, jakich personel używa przy wykonywaniu pracy.
Warunkiem odpowiedzialności jest wina pracownika, powstanie szkody, związek przyczynowy między powstaniem szkody i działaniem pracownika oraz nienależyte lub nieprawidłowe wykonanie obowiązków.
Przykład
Pracownik odpowiada za kontrolę przelewów od kontrahentów pracodawcy. Jednocześnie powierzono mu nadzór nad określonymi towarami, z czego miał obowiązek się rozliczyć.
Pracownik wydał towar, a potem okazało się, że nie zweryfikował autentyczności dokumentu potwierdzającego płatność. Pracodawca ma prawo pociągnąć pracownika do odpowiedzialności za stratę towaru. W tym wypadku zatrudniony
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta