Jak utworzyć towarowy dom maklerski
Przedsiębiorca ma szansę wykonywać czynności związane z obrotem towarami giełdowymi, nabywaniem i zbywaniem ich na cudzy rachunek, doradztwem w zakresie obrotu. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek i dostać zezwolenie
W Polsce działa tylko kilka towarowych domów maklerskich, które są członkami Towarowej Giełdy Energii SA i mogą być stronami transakcji na niej zawieranych.
Rynek ten jednak cały czas się rozwija i wzbogaca o prawo do obrotu kolejnymi towarami. Na początku września Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła regulamin obrotu gazem na Towarowej Giełdzie Energii, co zapewne zwiększy atrakcyjność tego rynku.
Warto więc zastanowić się nad założeniem towarowego domu maklerskiego. Kwestie tworzenia giełdy towarowej i towarowego domu maklerskiego reguluje ustawa z 26 października 2000 r. o giełdach towarowych.
Jaki zakres działania
Towarowy dom maklerski wykonuje czynności związane z obrotem towarami giełdowymi, nabywaniem i zbywaniem towarów giełdowych na cudzy rachunek, prowadzeniem rachunków lub rejestrów towarów giełdowych, doradztwem w zakresie obrotu giełdowego, zarządzaniem cudzym pakietem praw majątkowych na jego zlecenie oraz pośredniczeniem w obrocie towarami.
Teoretycznie ustawa przewiduje możliwość prowadzenia obrotu na giełdzie towarowej przez spółki handlowe niebędące towarowymi domami maklerskimi, jeśli spełnią określone wymogi (regulamin giełdy wyklucza taką możliwość). Warto zaznaczyć, że można być członkiem więcej niż jednej giełdy towarowej.
Istnieją dwie drogi zakładania towarowego domu maklerskiego, albo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta