Optymalizacja z udziałem funduszy inwestycyjnych
Darowizna udziałów w spółce nie podlega podatkowi dochodowemu. Organy podatkowe mogą jednak nałożyć daninę, jeśli w przyszłości obdarowany zacząłby udzielać darczyńcy jakichś świadczeń
W schematach optymalizacji podatkowych dla spółek czasami bywają wykorzystywane złożone struktury własności udziałów w spółkach i w funduszach inwestycyjnych. W pewnych sytuacjach dla osoby fizycznej może być opłacalne wykupienie udziałów w funduszu inwestycyjnym w zamian za certyfikaty uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym zamkniętym (FIZ).
Dzieje się tak, bowiem ten typ funduszu korzysta z podmiotowego zwolnienia podatkowego. Jest zatem dogodną formą wykonywania kontroli nad spółkami kapitałowymi, w których osoba fizyczna posiada udziały albo akcje.
Korzystne stanowisko fiskusa
Wnoszenie udziałów lub akcji do FIZ bywało jednak przedmiotem licznych sporów podatników z organami skarbowymi. Uznawały one, że takie wniesienie jest odpłatnym zbyciem udziałów (akcji), podlegającym podatkowi dochodowemu. Przez długi okres orzecznictwo sądowe, w tym Naczelnego Sądu Administracyjnego, było niejednolite w tej kwestii. Jednak obecnie przeważa w nim pogląd niekorzystny dla podatników.
Jednak zamiast typowego wnoszenia udziałów czy akcji do FIZ zdarzają się też ich darowizny. Taka forma przeniesienia własności jest z zasady czynnością nieodpłatną. Nie kreuje ona zatem dochodu w chwili jej dokonania. Potwierdzają to organy podatkowe (np. interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 23 kwietnia 2012...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta