Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Racja stanu racja klanu

27 października 2012 | Plus Minus | Adam Tycner
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Rzeczpospolita
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Rzeczpospolita

Mimo że sowieckiego imperium już nie ma, to sowietyzm czy też sowiecka kultura polityczna święcą tryumfy – twierdzi politolog w rozmowie z Adamem Tycnerem

Wybory na Litwie wygrała Partia Pracy Wiktora Uspaskicha, polityka i biznesmena rosyjskiego pochodzenia. W gruzińskich wyborach parlamentarnych zwyciężyło ugrupowanie Bidziny Iwaniszwilego, miliardera, który dorobił się na interesach w Rosji. Czy mamy do czynienia ze zwrotem byłych republik Związku Sowieckiego w kierunku Rosji?

Włodzimierz Marciniak: W Polsce często się tak interpretuje. Wygląda jednak na to, że należy przyjąć tu inny klucz. Nowe władze na Litwie i w Gruzji mogą uprawiać różną politykę, zarówno prorosyjską jak i antyrosyjską. Pewne jest jednak to, że stają się one coraz bardziej sowieckie.

W jakim znaczeniu?

Chodzi o typ kultury politycznej. Mimo że sowieckiego imperium już nie ma, to sowietyzm czy też sowiecka kultura polityczna święcą triumfy. Łączą one w sobie formalne elementy demokracji z korupcją, trwałym kryzysem rządów prawa i lub niejasną rolą służb specjalnych, zarówno miejscowych jak i rosyjskich. Problem nie polega na tym, że Litwa czy Gruzja zmienią nagle o 180 stopni swoją politykę zagraniczną. Chodzi raczej o to, że przywódcy tych państw mogą włączyć się w grę interesów z przywódcami Rosji i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9372

Wydanie: 9372

Spis treści
Zamów abonament