Pięć sprawdzonych sposobów na dzieci
Od niskich podatków po preferencje dla rodzin wielodzietnych – tak wzorem europejskich krajów Polska powinna zachęcać do rodzicielstwa
W całej Europie dyskutuje się, co zrobić, by rodziło się więcej dzieci. I czy państwo może prowadzić skuteczną politykę na rzecz rodzin.
Przeciwnicy wydawania pieniędzy „na dzieci" mówią, że nic to nie daje, bo za niską dzietność odpowiadają wyłącznie zmiany kulturowe. Zwolennicy prowadzenia polityki na rzecz rodzin przekonują, że można i warto. Wskazują przykłady krajów, które, wprowadzając rozwiązania na rzecz dzietności, odniosły sukces.
– Przyczyn zapaści demograficznej jest wiele. Najważniejsza to antykoncepcja i zmiana modelu rodziny, w której dzieci nie są już zabezpieczeniem na starość dla rodziców – mówi prof. Krystyna Iglicka, demograf i rektor Uczelni Łazarskiego. Zaraz jednak dodaje, że rządy powinny robić wszystko, aby ten trend odwrócić: – Inaczej nie będzie komu utrzymać emerytów, a system się załamie.
Co ważniejsze, demografowie wskazują, że polityka na rzecz rodzin przynosi efekty.
Zapytaliśmy ekspertów, co ich zdaniem na podstawie doświadczeń innych krajów trzeba zrobić, aby w Polsce rodziło się więcej dzieci. Oto odpowiedzi.
1
Niskie podatki dla rodzin: – Rodzina najlepiej wie, co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta