Bajki dla dorosłych
- W Szwecji zastanawiamy się, czy w Polsce zostali jeszcze jacyś stolarze, bo można odnieść wrażenie, że wszyscy pracują u nas - mówi Camilla Läckberg, autorka bestsellerowych kryminałów
Przez lata Szwecja uchodziła za socjalistyczny raj. Ojczyznę Abby, Ikei, Volvo i Astrid Lindgren, gdzie wszyscy żyją miło, długo i szczęśliwie. Jednak za sprawą fali popularnych kryminałów wizerunek pani kraju zaczął się zmieniać.
Camilla Läckberg: Moi rodacy nie zdają sobie z tego sprawy. Ja zrozumiałam to, dopiero kiedy zaczęłam dużo podróżować po świecie. Nie wszystkim się u nas dobrze powodzi i nie wszyscy jesteśmy wysokimi blondynami. Szwecja jest również krajem ubóstwa, alkoholizmu, przemocy w rodzinie i przestępczości. Mamy te same problemy społeczne co inne nacje. Ale reszta świata dowiedziała się o tym chyba dopiero przy okazji szokujących zabójstw polityków: premiera Olofa Palmego i minister spraw zagranicznych Anny Lindh.
Ale jak się poczyta pani książki, które sprzedały się na świecie w 10 milionach egzemplarzy, albo innych popularnych autorów, takich jak Larsson czy Mankell, można dojść do wniosku, że Szwecja to ponury kraj zbrodniarzy i zwyrodnialców.
Ale jak się czyta Astrid Lindgren, można dojść do wniosku, że w naszym kraju dziewczynki wypływają w rejsy z piratami jak Pippi albo latają jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta