Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Picie, terapia, a gdzie nawrócenie?

27 października 2012 | Kraj | Ewa K. Czaczkowska
O. Józef Augustyn: - Dlaczego pierwszym upominającym księdza ma być biskup, dlaczego nie mogą go upomnieć koledzy czy parafianie?
autor zdjęcia: Grzegorz Kozakiewicz
źródło: Forum
O. Józef Augustyn: - Dlaczego pierwszym upominającym księdza ma być biskup, dlaczego nie mogą go upomnieć koledzy czy parafianie?

Gdy ksiądz nie pracuje nad sobą, ma takie same uzależnienia jak wszyscy mężczyźni – mówi o. Józef Augustyn

Bp Piotr Jarecki, wjeżdżając pod wpływem alkoholu samochodem na latarnię, wywołał skandal. Hierarcha szybko przeprosił, oddał się do dyspozycji papieża i obiecał rozpocząć leczenie. Ale problem nałogów, jakim ulegają księża, trafił na czołówki gazet i serwisów informacyjnych.

Lekarze, sędziowie, nauczyciele, dziennikarze i księża, czyli ci, którzy mówią innym, jak żyć, należą do grup najbardziej zagrożonych alkoholizmem. Jak wielu duchownych ma ten problem?

o. Józef Augustyn, jezuita: – Statystyki podają, że ok. 10 proc. księży jest w jakimś stopniu dotkniętych alkoholizmem. Najnowsze badania pokazują, że 20 proc. ludzi jest bardzo podatnych na alkoholizm niezależnie od religii czy narodowości. To, w jaki sposób objawia się problem alkoholowy danej osoby, zależy też od jej kultury i – mówiąc językiem ascetycznym – od jej „cnoty", czyli „przyzwyczajenia" do dobrego postępowania. Jedni pod wpływem alkoholu robią rzeczy, których po kilku godzinach się wstydzą, a inni intuicyjnie – nawet pijani – potrafią zachować się przyzwoicie. Upojenie alkoholowe odsłania, kim człowiek jest.

Kapłaństwo nie chroni więc przed alkoholizmem, jak się wielu wydaje, sądząc po reakcjach na informacje o księżach alkoholikach?

Kapłaństwo jest drugim powołaniem. Pierwszym jest powołanie do bycia chrześcijaninem, czyli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9372

Wydanie: 9372

Spis treści
Zamów abonament