Dwa metry, dwa palce i łysina
Z upływem tysiącleci zmieniają się nie tylko wierzenia i obyczaje, ale także wygląd fizyczny człowieka. Czy naukowcy są w stanie określić, jak ludzie będą wyglądali za tysiąc lat?
„A ludzki ród ówczesny na polach twardej ziemi Godnie został zrodzony z członkami silniejszemi, Kości miał większe, twardsze, i po swem ciele tęgiem Mocniej przywiązane mięśnie do mocnych ścięgien" – tak pisał dwa tysiące lat temu Titus Lucretius Carus.
Współcześni autorzy powieści i filmów science fiction żywią w tej materii mocne przekonanie, też oparte na intuicji: rodzaj ludzki w przyszłości będzie miał większe głowy mieszczące większy mózg.
Wizjami takimi zabawiają swoich czytelników tabloidy.„The Sun", jeden z najbardziej poczytnych bulwarowych tytułów tego rodzaju, przedstawił prognozę na rok 3012. Wynika z niej, że powinniśmy się czerwienić za naszych potomków, wprawdzie będą od nas wyżsi, ale będą ich cechowały cztery podbródki i zwiotczałe mięśnie.
Na poważnie
Zmiany, jakie zachodzą w obrębie gatunku Homo sapiens, interesują także poważnych naukowców. Regularne pomiary antropologiczne prowadzone są w Europie i Stanach Zjednoczonych od XIX wieku. Na podstawie precyzyjnych pomiarów badacze z Garry Trainer Clinic w Londynie ustalili, że wzrost statystycznego mieszkańca Ameryki Północnej i Europy (bez podziału na płcie) jest wyższy o 2,5 cm niż w 1960...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta