Pokolenie świadomych mieszczan
Miasto | Wykłady, książki, wystawy, spotkania... Polacy oszaleli na punkcie architektury. Skąd ta nagła miłość do betonu?
Jacek Tomczuk
Sobota wieczór, warszawska SGH, przed wejściem do auli paręset osób. Organizatorzy wiedzieli, co się święci, i na inscenizacji wykładu o Le Corbusierze ogłosili wcześniejsze zapisy. Weekend dwa tygodnie wcześniej, siedziba SARP, na maratonie wykładów w 125. rocznicę urodzin architekta jest tłum słuchaczy.
Trzy tygodnie wcześniej – otwarcie wystawy o miejskiej reklamie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Na wejście trzeba czekać w stumetrowej kolejce. W tym samym czasie w Muzeum Miasta Gdyni trwa prelekcja o polskich architektach budujących w 20-leciu międzywojennym w Brazylii. W galerii Raster na promocji albumu „Warszawa nowoczesna" brakuje krzeseł, a cały nakład znika w torbach gości.
Tylko w ostatnich tygodniach pojawiły się w księgarniach następujące książki: album Czesława Olszewskiego ze zdjęciami stołecznego modernizmu z lat 30. XX wieku; „Warszawa niezaistniała" Jarosława Trybusia o planach architektonicznych snutych przez sanacyjne rządy, które chciały widzieć stolicę kraju potężną i mocarstwową; „SAS" Magdy Piwowar, osobisty przewodnik po domach Saskiej Kępy, od tych powstałych w latach 20. po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta