Lepsze prawo z drugiej kuchni
Senat w Polsce ma pięć wieków tradycji. Był zawsze symbolem suwerenności Rzeczypospolitej. Nie wszyscy konstytucjonaliści i politycy są jednak przekonani, że i dziś jest potrzebny...
Izba senatorska – jako część składowa Sejmu, bo taka była wówczas struktura naszego parlamentu – istniała nieprzerwanie do czasu likwidacji naszej państwowości w okresie rozbiorów. Senat przywrócono po odzyskaniu niepodległości. Ale już wtedy zgłaszano obiekcje, głównie ze strony ludowców i lewicy, że to izba reakcyjna, a w najlepszym wypadku niepotrzebna... Senat dawniej rzeczywiście reprezentował najwyższe warstwy społeczne, arystokrację. Po drugiej wojnie światowej nie został przywrócony. Formalnie zadecydował o tym wynik sfałszowanego referendum w 1946 r. W 1989 r. pojawił się szczególny i bardzo istotny powód powołania i istnienia drugiej izby. Wolne wybory do Senatu, podczas gdy Sejm miał w znacznej części reprezentować dotychczasową władzę, były ważną koncesją na rzecz opozycji i zasadniczym krokiem na drodze budowy systemu demokratycznego. Ale po pierwszych wolnych wyborach do Sejmu zaczęły się rodzić wątpliwości, nie tyle co do samego istnienia Senatu, lecz jego miejsca i roli w państwie. I te wątpliwości tlą się dalej.
Co jest ich powodem?
Głównie fakt, że Senat reprezentuje w gruncie rzeczy to samo środowisko co Sejm. Skład...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta