Zasiłek z tymczasowego angażu oblicza się według innych reguł
Pracowników agencji pracy tymczasowej obowiązują mniej korzystne zasady wliczania pensji za niepełny miesiąc pracy do podstawy wymiaru świadczeń. Uzupełnia się ją bowiem tylko do kwoty należnej za czas trwania umowy.
Pracownicy tymczasowi, tak jak wszystkie osoby zatrudnione w ramach stosunku pracy, mają prawo do wynagrodzenia chorobowego przewidzianego w art. 92 kodeksu pracy. Przysługuje ono za okres niezdolności do pracy trwającej łącznie do 33 lub odpowiednio do 14 dni w roku kalendarzowym (krótszy wymiar obowiązuje wobec osób, które mają co najmniej 50 lat i wiek ten ukończyły w poprzednim roku kalendarzowym lub wcześniej).
Za okres od 34. lub odpowiednio od 15. dnia absencji zdrowotnej zatrudniony uzyskuje prawo do zasiłku chorobowego. Świadczenie to jest finansowane z ubezpieczenia chorobowego.
Inaczej jest w sytuacji, gdy niezdolność do pracy jest konsekwencją wypadku przy pracy albo choroby zawodowej. Wówczas pracownikowi tymczasowemu, tak jak każdemu innemu ubezpieczonemu, od pierwszego dnia L-4 przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego.
Na tym podobieństwa zasad opłacania absencji chorobowej pracowników tymczasowych w porównaniu do „zwykłych" pracowników nie kończą się. Podobnie ustala się również podstawę wymiaru przysługujących tym osobom świadczeń chorobowych. Podobnie, ale nie identycznie. Agencja pracy tymczasowej, która jest pracodawcą takiej osoby, musi bowiem uwzględniać różnice wynikające ze specyfiki tego zatrudnienia.
Pensja z 12 miesięcy
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta