Kiedy fiskus zakwestionuje odliczenie
Podatnik nie może liczyć na zwrot VAT w związku z budową domku letniskowego czy wolno stojącego garażu.
W praktyce najwięcej wątpliwości osób ubiegających się o zwrot VAT sprawia katalog materiałów, których zakup umożliwia uzyskanie rekompensaty. Niewiele mniej problemów podatnicy mają ze spełnieniem wymagań formalnych. W ich wyjaśnieniu pomagają interpretacje organów podatkowych.
Pozwolenie z opóźnieniem
Przepisy wymagają, by osoba starająca się o zwrot VAT w związku z budową domu posiadała pozwolenie na budowę i dołączyła do wniosku jego kopię. Nie ma natomiast przeszkód, jeśli najpierw kupi cegły, a dopiero później uzyska takie pozwolenie.
Potwierdza to interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 6 lutego 2012 r. (ILPB2/415-1069/11-6/WS). Sprawa dotyczyła podatnika, który pozwolenia na budowę otrzymał w marcu 2011 r. Wcześniej, we wrześniu 2010 r. kupił materiały za kwotę 15 tys. zł. Dyrektor izby stwierdził, że wystarczy, by inwestor dysponował pozwoleniem na budowę w momencie składania wniosku o zwrot.
Rekompensata przysługuje za garaż w bryle budynku, ale nie wolno stojący
Rekompensata za taras i wiatrołap
Wiele osób ma też problem z ustaleniem,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta