Cała Europa pragnie pożyczek
Przeznaczenie większej puli unijnych pieniędzy na pomoc zwrotną jest powszechnie pożądane przy obecnym klimacie ekonomicznym w Europie – mówi Arturowi Osieckiemu Hanna jahns, członkini gabinetu komisarza UE ds. polityki regionalnej.
Rz: Komisja Europejska jasno wskazuje, że po 2013 roku znacznie więcej pieniędzy z unijnej polityki spójności powinno trafić na pożyczki i poręczenia. Skąd ten kierunek?
Kluczowym celem tzw. wieloletnich ram finansowych „Budżet dla Europy 2020" jest wygenerowanie dodatkowych inwestycji w trakcie realizacji polityki europejskiej poprzez zwiększone użycie innowacyjnych instrumentów finansowych. Propozycja Komisji Europejskiej dotycząca finansowania polityki spójności po 2013 r. zawiera mocne odniesienie do pomocy zwrotnej. Chodzi o rozszerzenie zakresu jej stosowania i traktowanie jako wsparcia we wszystkich obszarach wskazanych we Wspólnych Ramach Strategicznych przy zapewnieniu jasnych zasad jej wykorzystania. Przy czym nie chodzi jedynie o pożyczki i poręczenia, ale także inwestycje kapitałowe i inne formy podziału ryzyka z inwestorami przy projektach przyczyniających się do realizacji polityki spójności.
Czy to podejście nie jest związane z kryzysem finansowym i wszechobecnymi oszczędnościami?
Wzrost znaczenia instrumentów finansowych jest spowodowany faktem, że pozwalają one spożytkować pieniądze unijne bardziej efektywnie poprzez zastosowanie metod komercyjnych i stymulację uczestnictwa tak publicznych, jak i prywatnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta