Profesjonalizm fundamentem niezawisłości sędziowskiej
Sędziowie nie mogą być wyizolowani ze społeczeństwa, w którym żyją, muszą mieć kontakt z rzeczywistością – wskazują radcowie prawni.
Niezawisłość sędziowska jest istotą państwa prawa. Jej istnienie gwarantuje realizację fundamentalnych praw jednostki. Powyższe twierdzenie brzmi na pierwszy rzut oka górnolotnie, a czytelnik zapewne zarzuci autorom niniejszego artykułu nadmierną egzaltację lub skłonność do patosu. Nie sposób jednakże przecenić znaczenia „trzeciej władzy" dla prawidłowego i sprawnego funkcjonowania państwa.
Dwa typy konfliktów
Rolą sądów jest rozwiązywanie dwóch typów konfliktów – pomiędzy jednostkami, jak również pomiędzy państwem a jednostką. W tym zakresie sąd realizuje interes publiczny, ale również gwarantuje ochronę podstawowych praw jednostki. Skoro rolą prawa jest gwarantowanie istnienia porządku społecznego na tych dwóch różnych płaszczyznach, to władza sądownicza (sędzia) poprzez zasadniczy wpływ na kształt i istotę tychże relacji jest odpowiedzialna za budowanie harmonijnego ładu społecznego. Sędzia stosujący prawo powinien pamiętać o swej szczególnej roli, polegającej na interpretowaniu obowiązujących przepisów w duchu praworządności, zgodnie z racjonalną intencją ustawodawcy i najlepszym interesem obywatela oraz ciążącej na nim z tego tytułu odpowiedzialności. Wydaje się, iż obecnie zasada ta nie jest w pełni właściwie rozumiana i tym samym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta