Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Waga naruszenia ma znaczenie

23 listopada 2012 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia możliwe jest tylko w wyjątkowych i nie budzących żadnych wątpliwości sytuacjach. Inaczej lepiej posłużyć się wypowiedzeniem.

Zgodnie z art. 52 § 1 pkt 1 kodeksu pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie ciężkiego naruszenia przez niego podstawowych obowiązków pracowniczych. W praktyce często występują wątpliwości, czy uchybienie ma charakter zwykły, czy kwalifikowany. Jeśli nie ma pewności, podwładnego lepiej zwolnić za wypowiedzeniem.

Ciężkie przewinienie

Ustawodawca nie zdefiniował, co oznacza ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków. Z pomocą przychodzi tu orzecznictwo Sądu Najwyższego. W wyroku z 23 września 1997 r. (I PKN 274/97) wskazano, że przyczyną rozwiązania umowy o pracę na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 k.p. mogą być szczególnego rodzaju zawinione uchybienia pracownicze, które spowodowały zagrożenie interesów lub istotną szkodę w mieniu pracodawcy.

Mogą być one zakwalifikowane do kategorii ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, jeżeli można przypisać zatrudnionemu niesumienność bądź nierzetelność lub nieuczciwość, albo nielojalność powodującą:

∑ utratę zaufania pracodawcy do pracownika i

∑ niemożliwość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9394

Wydanie: 9394

Spis treści

Moje Podróże

Zamów abonament