Skutki połączenia spółek w podatkowej grupie kapitałowej
Inkorporacja dokonana przez jedną ze spółek wchodzącą w skład podatkowej grupy kapitałowej nie powoduje utraty przez tę grupę statusu podatnika, jeżeli nie dojdzie do naruszenia warunków niezbędnych do uznania grupy za podatnika na gruncie ustawy o CIT
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 22 sierpnia 2012 r. (IBPBI/2/423-511/12/AP oraz IBPBI/2/ 423-512/12/AP).
Wnioskodawca (dalej również jako „Spółka") będący spółką dominującą, wraz ze spółkami od niego zależnymi zamierza utworzyć podatkową grupę kapitałową (dalej jako: PGK albo Grupa) w rozumieniu ustawy o CIT. Nie jest wykluczone, że po utworzeniu Grupy spółki wchodzące w jej skład będą dokonywały połączeń przez przejęcie innych spółek z Grupy, bądź spoza niej.
Do połączenia dochodziłoby zgodnie z art. 492 § 1 pkt 1 kodeksu spółek handlowych poprzez przeniesienie przez spółkę przejmowaną na spółkę przejmującą całego majątku w zamian za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej.
W związku z rozważanym scenariuszem, wnioskodawca zwrócił się do ministra finansów z pytaniem, czy tego rodzaju przekształcenia będą miały wpływ na status...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta