Opodatkować, nie drenować
Rozmowa z prof. Tomasz Borecki, dyrektorem Instytutu Problemów Współczesnej Cywilizacji i doradcą prezydenta.
Rz: Niedawno opublikowano założenia do nowelizacji ustawy o lasach. Czy te regulacje złagodzą lub zupełnie zlikwidują animozje między Lasami Państwowymi a przedstawicielami przemysłu, domagającymi się zwiększenia ilości drewna?
Tomasz Borecki: Proponowane zmiany mogą konflikt między Lasami a przemysłem drzewnym zasadniczo złagodzić. Zmiany dotyczące użytkowania lasu należy ocenić bardzo pozytywnie. W świetle prowadzonych w Zakładzie Urządzania Lasu SGGW badań, mając na uwadze strukturę wiekową naszych lasów i nie zawsze zgodny z oczekiwaniami stan zasobów, potrzebne są zmiany w tym, co leśnicy nazywają regulacją użytkowania. Obecnie najwięcej jest w Polsce lasów między 40. a 80. rokiem życia. Te drzewostany nie podlegają dziś cięciom rębnym. Wejdą w ten okres dopiero za 10–30 lat. W interesie zarówno społeczeństwa, jak i przemysłu jest utrzymanie równomierności dostaw surowca. Z prognoz robionych przez specjalistów wynika, że możliwości użytkowania naszych lasów będą rosły przez okres 50 lat, a potem zaczną maleć. Dlatego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta