Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firma nie może faworyzować wierzycieli

18 grudnia 2012 | Prawo i praktyka | Arkadiusz Jaraszek

Regulowanie rachunków tylko niektórych kontrahentów z pokrzywdzeniem pozostałych, gdy dłużnikowi grozi niewypłacalność lub upadłość, zagrożone jest karą do dwóch lat pozbawienia wolności. Trzy lata więzienia grożą natomiast za wręczanie łapówki wierzycielowi za działanie na szkodę pozostałych.

Prowadzenie każdej działalności gospodarczej nieodłącznie wiąże się z zaciąganiem kredytów i pożyczek, które pozwalają na bieżące funkcjonowanie firmy, albo inwestycje w jej rozwój.

Codzienną praktyką polskich, ale także zagranicznych przedsiębiorców są tzw. zatory płatnicze czyli opóźnione uzyskiwanie należności od swoich kontrahentów. Takie zatory w praktyce są często nazywane nieoprocentowanymi lub nisko oprocentowanymi (w przypadku zgłoszenia roszczeń o zapłatę odsetek za zwłokę) kredytami czy pożyczkami. Firma, która nie ureguluje na czas należności, dysponuje bowiem gotówką, którą może obracać i nie musi zwracać się do banku o wysoko oprocentowane wsparcie finansowe.

Przedsiębiorcy, którzy dopuszczają się takich praktyk, powinni jednak pamiętać, że jednym z podstawowych obowiązków osób prowadzących działalność gospodarczą a także zajmujących się prowadzeniem spraw spółek jest bieżące regulowanie zobowiązań nie tylko względem instytucji publicznych, np. ZUS czy fiskus, ale także kontrahentów.

Niewywiązywanie się z tego obowiązku może skutkować nie tylko odpowiedzialnością cywilnoprawną i koniecznością uregulowania zaległych zobowiązań wraz z odsetkami, ale także odpowiedzialnością karną. Prawo karne chroni bowiem także gospodarcze interesy wierzycieli.

Wszystkim po równo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9415

Wydanie: 9415

Spis treści
Zamów abonament