Eurospory szkodzą naszemu biznesowi
Co najmniej kilka rozwiązań, nad którymi pracuje obecnie Bruksela, jest niekorzystnych dla polskich firm.
Wczoraj na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej ministrowie środowiska dyskutowali o rozwiązaniu, które może nasz kraj pozbawić ponad 1 mld euro. Chodzi o kwestię wycofania części uprawnień do emisji CO2 z handlu w latach 2013–2020, czyli tzw. backloading. To tylko jedno z wielu rozwiązań, które następują na unijnym szczeblu ze szkodą dla polskiego przemysłu. Wprowadzenie europatentu może nas kosztować 53 mld zł; interwencja CO2 - 4 mld zł; zaś kolejne 10 mld zł - utrata przychodów z VAT i akcyzy na papierosy.
Zdaniem ekspertów od spraw wizerunku nasze racje na poziomie Brukseli powinny być prezentowane w inny sposób. Brakuje lobbingu, jakiego bez wstydu używają kraje Unii Europejskiej w wielu kwestiach. Również głos przedsiębiorców bywa czasem pomijany.
W jakich kwestiach forsowane obecnie przez UE rozwiązania są dla Polski niekorzystne?
1.
Unijne regulacje w kwestiach energetyki są dla naszego kraju niekorzystne już od lat. Zdaniem ekspertów, w latach 2013–2020 Polska na ograniczaniu emisji w sposób proponowany przez UE może tracić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta