Zamawiający muszą przestrzegać zasad uczciwej konkurencji
Niestosowanie podstawowych reguł rządzących postępowaniem może doprowadzić do jego podważenia.
Naczelną zasadą postępowania prowadzonego w trybie przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych jest zasada zachowania uczciwej konkurencji. Jest ona ściśle powiązana z zasadą równego traktowania wykonawców. Prawo nie zezwala na traktowanie żadnego z oferentów w sposób uprzywilejowany.
Wszyscy na takich samych warunkach
Równe traktowanie wykonawców oznacza
- konieczność stawiania wszystkim potencjalnym uczestnikom postępowania takich samych warunków udziału w postępowaniu,
- ocenę spełnienia stawianych warunków według tych samych (wskazanych i podanych do wiadomości w ogłoszeniu o zamówieniu bądź specyfikacji istotnych warunków zamówienia) kryteriów oraz
- przekazywanie informacji identycznych w swojej treści wszystkim uczestnikom postępowania.
Z tych względów jaskrawym przejawem naruszenia powyższych zasad będzie wyraźne preferowanie działających na rynku lokalnych firm czy też gorsze traktowanie podmiotów zagranicznych.
Ustawowy obowiązek równego traktowania wykonawców odnosi się do wszystkich etapów postępowania o zamówienie publiczne. Z drugiej jednak strony (jak słusznie przyjmuje się w orzecznictwie) omawiane zasady nie mogą być interpretowane w taki sposób, że do prowadzonego postępowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta