Czy złożenie wniosku o stwierdzenie nadpłaty może skutkować karą
Osoba, która wprowadza organ w błąd chcąc uzyskać zwrot podatku, poniesie odpowiedzialność. Fałszowaniem danych nie jest jednak odmienna od urzędowej ocena prawna stanu faktycznego.
Postępowania były wszczynane także przeciwko osobom odpowiedzialnym za prowadzenie spraw podatników, którzy wystąpili z takimi wnioskami. Wszystkie takie przypadki dotyczyły sytuacji, w których nastąpiła odmowa stwierdzenia nadpłaty. Co istotne, praktyka ta dotyczyła również przypadków, w których poza sporem był stan faktyczny przedstawiony we wniosku o stwierdzenie nadpłaty, a przedmiotem sporu była jedynie jego ocena prawna.
Praktyka urzędów skarbowych – działających jako organy postępowania przygotowawczego – zmierzająca do ustalania odpowiedzialności karnej podatników występujących z wnioskami o stwierdzenie nadpłaty i przedstawiających w tych wnioskach prawdziwy opis stanu faktycznego, nie znajduje jednak uzasadnienia prawnego. Godzi ona również w zaufanie podatników do organów państwa.
Oszustwo podatkowe
Zarzuty były formułowane na podstawie art. 76 kodeksu karnego skarbowego (dalej: k.k.s.). W przepisie tym zdefiniowane zostały trzy typy czynu zabronionego określanego w doktrynie jako oszustwo podatkowe lub też jako wyłudzenie zwrotu należności publicznoprawnej.
Kryterium wyróżnienia poszczególnych typów czynu zabronionego jest przy tym wyłącznie kwota należności narażonej na nienależny zwrot. Pozostałe znamiona każdego z trzech typów czynów zabronionych są takie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta