Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie zawsze obowiązkowy przetarg

18 grudnia 2012 | ABC małego przesiębiorcy | Łukasz Czerwiński
Różnice między procedurami
źródło: Rzeczpospolita
Różnice między procedurami
Obowiązek przekazania ogłoszeń Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej
źródło: Rzeczpospolita
Obowiązek przekazania ogłoszeń Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej

Przy udzielaniu zamówień publicznych o mniejszej wartości obowiązują uproszczone wymagania formalne. Zaostrzone zasady dotyczą postępowań o wysokiej wartości

Przepisy ustawy – Prawo zamówień publicznych (dalej ustawa) przewidują włączenia od stosowania reguł w niej zawartych. Wynika to ze specyfiki pewnych postępowań, jak również charakteru usług czy dostaw świadczonych na rzecz podmiotów publicznych.

Wyłączenia przedmiotowe i podmiotowe

Katalog spraw i podmiotów, w przypadku których zastosowania nie znajdzie prawo zamówień publicznych, został szczegółowo i wyczerpująco określony w art. 4 tej ustawy. Przykładowo jej przepisy nie znajdą zastosowania w sprawach związanych z umowami z zakresu prawa pracy czy nabywaniem własności nieruchomości oraz innych praw do nieruchomości, w szczególności dzierżawy i najmu.

Przepisy ustawy nie znajdą również zastosowania do zamówień Narodowego Banku Polskiego związanych z obrotem papierami wartościowymi emitowanymi przez Skarb Państwa czy zamówień publicznych świadczonych przez Bank Gospodarstwa Krajowego, których przedmiotem będzie szeroko rozumiana bankowa obsługa jednostek, z wyłączeniem jednostek samorządu terytorialnego.

Oprócz wskazania podmiotów i zakresu usług zwolnionych od stosowania przepisów prawa zamówień publicznych, ustawodawca przesądził, że zamówienia publiczne nie znajdą zastosowania w stosunku do zamówień, których przedmiotem są usługi arbitrażowe lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9415

Wydanie: 9415

Spis treści
Zamów abonament