Decyzje zamawiającego można kwestionować
Gdy postępowanie narusza prawa uczestniczących w nim wykonawców, mogą oni złożyć odwołanie, a następnie skargę do sądu.
Prawo zamówień publicznych przewiduje środki ochrony prawnej, które służą ochronie interesów wykonawców.
Są to odwołania, które najczęściej dotyczą treści ogłoszeń o zamówieniach (np. wygórowanych warunków udziału w postępowaniu), treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia (np. dyskryminującego opisu przedmiotu zamówienia), odrzucenia oferty lub wykluczenia z przetargu czy też niewłaściwej i niezgodnej z przyjętymi kryteriami oceny ofert.
Decyduje wartość kontraktu
Prawo do wniesienia odwołania zostało istotnie ograniczone przy zamówieniach, których wartość jest niższa niż progi unijne >patrz tabela str. 2. W takiej sytuacji niezadowolony wykonawca może jedynie kwestionować czynności:
- wyboru trybu negocjacji bez ogłoszenia, zamówienia z wolnej ręki lub zapytania o cenę,
- opisu sposobu dokonywania oceny spełniania warunków udziału w postępowaniu,
- wykluczenia odwołującego z postępowania o udzielenie zamówienia,
- odrzucenia oferty odwołującego.
Inaczej wygląda kwestia odwołań, gdy wartość przedmiotu zamówienia przekracza progi unijne. Co do zasady bowiem w przypadku zamówień o dużej wartości ustawodawca umożliwił wykonawcy kwestionowanie każdej niezgodnej z przepisami ustawy czynności zmawiającego podjętej w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta