Przekazanie sieci nie podlega PCC
Osoby, które wybudowały z własnych środków urządzenia wodociągowe i kanalizacyjne, mogą je odpłatnie zbyć przedsiębiorstwu działającemu w tym zakresie. Nie wywoła to skutków w podatku od czynności cywilnoprawnych.
- Spółka wodno - kanalizacyjna, działając na zasadach i w trybie określonym art. 31 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, zawiera umowy z osobami, które wybudowały z własnych środków urządzenia wodociągowe i urządzenia kanalizacyjne. Na mocy tych umów urządzenia te zostają odpłatnie przekazanie na majątek spółki wod.-kan. Jakie będą skutki tej czynności w podatku od czynności cywilnoprawnych? – pyta czytelnik.
Za podstawę prawną zawieranych umów na przekazanie sieci zadająca pytanie spółka przyjmuje art. 31 ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (dalej: ustawa o wodzie i ściekach).
Zgodnie z nim osoby, które wybudowały z własnych środków urządzenia wodociągowe i urządzenia kanalizacyjne, mogą je przekazywać odpłatnie przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu, na warunkach uzgodnionych w umowie. Przekazywane urządzenia powinny odpowiadać warunkom technicznym określonym w odrębnych przepisach.
Należność za przekazane urządzenia wodociągowe i urządzenia kanalizacyjne może być rozłożona na raty lub uwzględniona w rozliczeniach za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.
Zamknięty charakter listy
Na podstawie analizy postanowień art. 1 ustawy o PCC można sformułować...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta