Data porodu ma znaczenie
Aby kobieta zatrudniona na zastępstwo otrzymała zasiłek macierzyński, musi urodzić przed rozwiązaniem umowy. Jej angaż nie przedłuża się bowiem z mocy ustawy do dnia narodzin dziecka.
Zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia dziecka przysługuje pod warunkiem, że poród nastąpi w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego lub w okresie urlopu wychowawczego. Aby kobiecie będącej w odmiennym stanie, która jest zatrudniona na czas określony, uprawnienie to nie przepadło, kodeks pracy gwarantuje jej ochronę stosunku pracy.
Polega ona m.in. na zakazie rozwiązania z nią umowy o pracę w okresie ciąży, a także w czasie urlopu macierzyńskiego, czy też w sytuacji, gdy zajdzie w ciążę w trakcie wypowiedzenia. Reguła ta nie ma jednak zastosowania do pracownicy zatrudnionej na podstawie tzw. umowy na zastępstwo.
- Od 20 grudnia 2011 r. zostałam zatrudniona na umowę na czas określony w zastępstwie za innego pracownika. Umowa wygasa z 20 grudnia 2012 r. Na 30 grudnia 2012 r. mam wyznaczony termin porodu. Czy fakt, że jestem w ciąży zobowiązuje pracodawcę do przedłużenia mi umowy? Czy mogę wystąpić o zasiłek macierzyński przed porodem? Jakie świadczenie mi przysługuje? – pyta czytelniczka.
Zasiłek macierzyński przysługuje bez okresu wyczekiwania. Oznacza to, że prawo do niego przysługuje niezależnie od posiadanego okresu ubezpieczenia. Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.; dalej ustawa zasiłkowa) świadczenie to uzyska osoba, która w okresie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta