Różne formy wyłonienia wykonawcy
O tym, w jakim trybie zostanie przeprowadzone określone zamówienie, decyduje zamawiający. Podstawowymi trybami są przetarg ograniczony i nieograniczony.
Pytania: jaki tryb zamówienia zastosować oraz jakie z tego wynikną obowiązki dla zamawiającego i wykonawcy należy postawić sobie przed rozpoczęciem procedury przetargowej.
Chociaż decyzja w tym zakresie należy do zamawiającego, dobrze jest, gdy i wykonawca wie, do jakich zamówień właściwy jest określony tryb postępowania. Jest to istotne z uwagi na konsekwencje, jakie może wywołać niewłaściwe zastosowanie przepisów przez zamawiającego.
Wiele możliwości
Prawo zamówień publicznych wyróżnia dwa podstawowe tryby postępowania: przetarg nieograniczony i przetarg ograniczony. W praktyce takie rozróżnienie oznacza, że zamawiający w przypadku każdego zamówienia i to bez względu na przedmiot i jego wartość może zastosować te dwa tryby. Cechą charakterystyczną tych trybów jest ich największa konkurencyjność oraz praktycznie nieograniczona możliwość zastosowania. Z tych względów są one najczęściej wykorzystywane do udzielania zamówień publicznych.
Poza nimi przepisy wyróżniają inne tryby, które stosuje się w przypadkach wskazanych w ustawie. Są to: negocjacje z ogłoszeniem, dialog konkurencyjny, negocjacje bez ogłoszenia, zamówienia z wolnej ręki, zapytanie o cenę lub licytacja elektroniczna.
Przetarg nieograniczony...
Zgodnie z ustawową definicją tryb udzielenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta