Euro zmienia kształt
Niemcy czy Austria zdają się popierać bardziej scentralizowany model integracji, by wymusić na pozostałych krajach niemiecki model polityki fiskalnej – twierdzi brytyjski ekspert.
Stephen Davies
Negocjacje nad perspektywą budżetową Unii Europejskiej na lata 2014–2020 mogłyby się wydawać sporem o oszczędności w dobie kryzysu, sporem między Brytyjczykami a apologetami polityki spójności, zwolennikami konserwowania wspólnej polityki rolnej a popierającymi jej reformy i tak dalej. Te zagadnienia przesłaniają nam o wiele poważniejszy problem, przed jakim stanęła Unia Europejska, a jest on związany z kondycją strefy euro.
Groźba podziału
Przywódcy państw członkowskich strefy euro zdali sobie sprawę, że wspólna waluta jest projektem, który nie może zostać zachowany w obecnym kształcie. Nie ma pieniądza we współczesnym świecie, funkcjonującego bez scentralizowanego rządu ze wszystkimi prerogatywami polityki fiskalnej. Większość państw europejskich będzie zatem zmierzała do jego powołania.
Przypominam, że w medialnych przekazach mieliśmy okazję usłyszeć o pewnym konflikcie interesu między budżetem unijnym we współczesnym kształcie a potrzebą większej redystrybucji dóbr w strefie euro. Redystrybucji między państwami, dla których wprowadzenie waluty było korzystne, a tymi, które przez zbyt mocną wartość euro zostały poszkodowane. Tę redystrybucję miałaby prowadzić nowa europejska instytucja podobna do Ministerstwa Finansów.
Ponieważ nikt nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta