Milczące dopuszczenie do pracy przedłuży terminowy angaż
Zawarcie lub przedłużenie angażu wymaga zawsze zgodnego oświadczenia woli stron. Można je wyrazić zarówno pisemnie, jak i w formie dorozumianej.
Wątpliwości budzi jednak to, czy milczenie szefa można uznać za jego zgodę na dalsze zatrudnienie tego, komu skończyła się umowa na czas określony.
Według art. 11 k.p. nawiązanie stosunku pracy, bez względu na jego podstawę prawną, wymaga zgodnego oświadczenia woli pracodawcy i pracownika. Osoba dokonująca czynności prawnej może wyrazić wolę w sposób wyraźny lub dorozumiany, czyli przez takie swoje zachowanie, które nie pozostawia wątpliwości co do rzeczywistych intencji. Ma to różne przejawy, w szczególności milczące dopuszczenie do dalszej pracy podwładnego, którego angaż już się rozwiązał.
Domyślne zawarcie
Umowa zawarta na czas określony rozwiązuje się z upływem okresu, na jaki ją przyjęto. Wskazuje na to art. 30 § 1 pkt 4 k.p. Z nadejściem końcowego terminu angaż rozwiązuje się i strony przestaje wiązać stosunek pracy. Podobnie jest przy umowie na okres próbny, jeśli strony wcześniej jej nie wypowiedziały. Zdarza się jednak, że mimo upływu końcowej daty takiej umowy podwładny nadal przychodzi do pracy i wykonuje ją w sposób typowy dla stosunku pracy.
Szef natomiast przyjmuje tę pracę, traktując tę osobę jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta