Jakie skutki wywołuje przekazanie pracownikom kart pre-paid
Karty przedpłacone, które są sfinansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, mogą korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego do 380 zł. W przeciwieństwie do bonów czy talonów.
Świadczenia otrzymane przez pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych są dla pracowników przychodem ze stosunku pracy lub stosunku pokrewnego, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT >patrz ramka.
Należy jednak mieć na uwadze, że gdy źródłem finansowania świadczeń zagwarantowanych pracownikom są środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS), to przychód ten może być zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT (tak interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 11 kwietnia 2011 r., ITPB2/ 415-32/11/MM).
Stosownie bowiem do art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT, wolna od podatku dochodowego jest wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej (o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych) rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków ZFŚS lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. Przepis precyzuje przy tym, że rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.
Warunki do spełnienia
W przypadku świadczeń od otrzymanych od pracodawcy, skorzystanie z tego zwolnienia jest możliwe w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta