Korekta postanowień tylko wyjątkowo
Umowa o zamówienia publiczne określa główne prawa i obowiązki stron. Zmiana jej postanowień nie może być dowolna. Jest uzależniona od zapisów specyfikacji oraz warunków określonych w ogłoszeniu.
W praktyce zdarza się, że wielu wykonawców skupionych na jak najlepszym przygotowaniu swojej oferty lekceważy opracowane przez zamawiającego i przedstawione w specyfikacji istotne postanowienia umowne bądź wzór umowy. Liczy się dla nich tylko chęć wygrania przetargu. Niestety jest to błędne podejście stanowiące czasami źródło problemów.
Należy bowiem pamiętać, że umowa o zamówienia publiczne tak jak każda umowa określa nie tylko prawa i obowiązki stron, ale również konsekwencje związane z ich nieprzestrzeganiem.
Przed złożeniem podpisu
Naruszenie postanowień umownych może się skończyć zapłatą zastrzeżonych i często bardzo wysokich kar umownych, a w skrajnych przypadkach nawet wykluczeniem niesolidnego wykonawcy z możliwości ubiegania się o jakiekolwiek zamówienie publiczne.
Z tych względów tak ważne jest, aby jeszcze przed upływem terminu na zadawanie pytań do specyfikacji istotnych warunków zamówienia zainteresowany zamówieniem wykonawca dokładnie przestudiował...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta