Można korzystać z doświadczenia zaprzyjaźnionej firmy
Gdy przy realizacji zamówienia wykonawca będzie korzystał z potencjału innych podmiotów, musi udowodnić, że nimi dysponuje
Prawo zamówień publicznych dopuszcza możliwość wspólnego ubiegania się przez wykonawców o udzielenie zamówienia. Przewiduje również możliwość korzystania z podwykonawców (z wyjątkiem przypadku, gdy ze względu na specyfikę przedmiotu zamówienia zamawiający zastrzeże w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, że część lub całość zamówienia nie może być powierzona podwykonawcom). Każdy wykonawca ma również możliwość korzystania z potencjału innych podmiotów.
Znaczenie konsorcjum
W przypadku wspólnego ubiegania się o udzielenie zamówienia publicznego przez kilku wykonawców powstaje tzw. konsorcjum. W takim przypadku wykonawcy ustanawiają pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy o zamówienie publiczne.
W orzecznictwie podkreśla się, że celem konsorcjum jest możliwość powoływania się na walory kadrowe, ekonomiczne, finansowe i potencjał techniczny poszczególnych członków konsorcjum, w sytuacji gdy każdy z nich samodzielnie nie spełnia warunków udziału w postępowaniu, określonych przez zamawiającego.
W konsekwencji konsorcjum biorące udział w postępowaniu co do zasady powinno być traktowane – w odniesieniu do warunków udziału w postępowaniu – jak jeden...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta