Czy usługi edukacyjne podlegają VAT
Jeżeli podatnik uzyska dofinansowanie ze środków publicznych, którego nie będzie mógł powiązać z konkretnym szkoleniem, a oprócz tego otrzyma wynagrodzenie od usługobiorcy, to musi tę transakcję opodatkować.
Ustawa o VAT, a także rozporządzenie ministra finansów z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: rozporządzenie), przewidują wiele zwolnień dla tzw. usług edukacyjnych.
Mogłoby się wydawać, że zwolnienia te nie powinny wzbudzać większych wątpliwości, a jednak kilka miesięcy temu ukazała się bardzo interesująca interpretacja ogólna ministra finansów rozstrzygająca istotną dla podatników kwestię zwolnienia usług edukacyjnych z VAT.
Niniejszy artykuł ma na celu dokonanie krótkiej analizy przepisów regulujących zwolnienia dla usług edukacyjnych, a także omówienie zagadnienia związanego ze zwolnieniami dla usług edukacyjnych, będącego przedmiotem wspomnianego rozstrzygnięcia ministra finansów.
Obecny kształt już prawie dwa lata
Warto przypomnieć, że regulacje w ustawie o VAT dotyczące zwolnień dla usług edukacyjnych, w obecnym kształcie obowiązują od 1 stycznia 2011 r. Ustawodawca polski uregulował kwestię zwolnień dla usług edukacyjnych w art. 43 ust. 1 pkt 26, 27, 28 i 29 ustawy o VAT, a także w § 13 ust. 1 pkt 19 i 20 rozporządzenia. Do 31 grudnia 2010 r. ze zwolnienia podatkowego korzystały „Usługi w zakresie edukacji" mieszczące się w grupowaniu PKWiU ex 80.
Co mówią przepisy
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta