Przy grupowych zwolnieniach ważne jest kryterium miejsca pracy
Informację o planowanej redukcji etatów szef kieruje do urzędu pracy obejmującego zakresem działania miejscowość, w której rzeczywiście nastąpią wymówienia.
Procedurę zwolnień grupowych reguluje ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn ich niedotyczących (DzU nr 90, poz. 844 ze zm., dalej ustawa). Choć przepisy określają stosunkowo nieskomplikowany scenariusz postępowania >patrz ramka, to z pozoru proste obowiązki informacyjne i konsultacyjne mogą w praktyce przyprawić szefa o ból głowy.
Pierwszym obowiązkiem pracodawcy planującego znaczną redukcję etatów jest zawiadomienie o tym zamiarze pracowników.
Gdy nie ma związków
Gdy w firmie nie działają związki zawodowe, taka informacja powinna trafić do przedstawicieli załogi wyłonionych w trybie przyjętym u pracodawcy. Jeżeli jednak w zakładzie nie ma takiego sposobu, szef sam musi zadbać o to, aby załoga wybrała reprezentantów. W rezultacie trzeba poinformować całą załogę o zwolnieniach grupowych jeszcze przed formalnym rozpoczęciem procesu po to, aby zainicjować wybór przedstawicieli. To dodatkowy krok, o którym ustawa milczy, a jest on niezbędny przed przystąpieniem do właściwej procedury zwolnień.
Bez narzucania
Pracownicy powinni samodzielnie wybrać reprezentantów i szef nie może ich w tym wyręczać. Arbitralne wytypowanie przedstawicieli przez pracodawcę sprawi, że udział strony pracowniczej w procesie redukcji będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta