Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak płacić za dyżury pracownicze

23 stycznia 2013 | Prawo i praktyka | Łukasz Prasołek
Jak płacić za dyżury pracownicze
źródło: Rzeczpospolita
Jak płacić za dyżury pracownicze
Łukasz Prasołek
źródło: Rzeczpospolita
Łukasz Prasołek

Nie ma jednolitych zasad wynagradzania za czas nadzwyczajnej aktywności pracowniczej. Na pieniądze nie może jednak liczyć ten, kto tylko czeka na wezwanie szefa do zadań pod telefonem

Poza możliwością planowania normalnych godzin pracy w zakresie wymiaru, ustawodawca dał pracodawcom instrumenty pozwalające zapewnić obsadę, gdy nie da rady z góry przewidzieć konieczności świadczenia pracy, ale jest to prawdopodobne. Funkcję tę pełnią dyżury pracownicze, podczas których podwładny pozostaje w gotowości do podjęcia zadań, a w niektórych wypadkach również je wykonuje.

Co do zasady okres dyżuru właściwego nie jest wliczany do czasu pracy w zakresie, w jakim nie jest przeznaczony na jej wykonywanie. Od tej zasady są jednak wyjątki. Rekompensata dyżurów w znaczeniu ścisłym zależy od ich uciążliwości dla pracowników. Tu funkcjonuje podział na dyżury domowe i zakładowe, przy czym pierwsze z nich nie wymagają żadnej rekompensaty.

Co przewiduje kodeks

Dyżur wynikający z art. 1515 § 1 k.p. charakteryzuje się tym, że może dotyczyć jedynie pracy wynikającej z treści wiążącej strony umowy. Oznacza to, że szef nie może zobowiązać pracownika, aby pozostawał w gotowości do innego rodzaju pracy, nawet jeśli podwładny ma ku temu stosowne kwalifikacje. Czas dyżuru nie jest wliczany do czasu pracy, jeśli w jego trakcie zatrudniony nie wykonywał zadań. Oznacza to, że podjęcie pracy w trakcie dyżuru powoduje, że od tego momentu zmienia on kwalifikację na czas pracy. I to ze wszystkimi konsekwencjami, stając się najczęściej pracą w godzinach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9443

Wydanie: 9443

Spis treści

Życie Warszawy

Zamów abonament