Zwłoka w przyznaniu rekompensaty kosztuje
Gdy ZUS spóźni się z wypłatą jednorazowego odszkodowania za wypadek przy pracy, poszkodowany może skutecznie domagać się za to odsetek
Pracownikowi, który w wyniku wypadku przy pracy doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, przysługuje jednorazowe odszkodowanie. Określa je ustawa z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 167, poz. 1322, dalej ustawa wypadkowa).
Zgodnie z jej art. 6 ust. 1 za wypadek przy pracy lub chorobę zawodową przysługuje jednorazowe odszkodowanie dla ubezpieczonego, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. W myśl art. 12 ust. 1 ustawy wypadkowej jednorazowe odszkodowanie przysługuje w wysokości 20 proc. przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Do ustalenia wysokości jednorazowego odszkodowania przyjmuje się przeciętne wynagrodzenie obowiązujące w dniu wydania decyzji o przyznaniu tego świadczenia.
Decyzję tę ZUS powinien wydać w ciągu 14 dni od dnia:
- po pierwsze – otrzymania orzeczenia lekarza orzecznika lub komisji lekarskiej oraz
- po drugie – wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta