Stawką przyszłość Polski
Wzrost gospodarczy jest tylko środkiem do osiągnięcia bardziej ogólnych celów gospodarowania, takich jak poprawa stopy życiowej społeczeństwa i szeroko rozumiany postęp cywilizacyjny – piszą pracownicy Szkoły Głównej Handlowej.
ryszard rapacki, mariusz próchniak
W wywiadzie udzielonym niedawno „Rz" Leszek Balcerowicz wskazał m.in. na najważniejsze wyzwania rozwojowe stojące przed polską gospodarką. Uwypuklił w nim bariery o charakterze długookresowym, które już dziś zaczynają się rysować na horyzoncie i które mogą trwale wyhamować naszą dynamikę rozwojową oraz obniżyć konkurencyjność międzynarodową naszego kraju.
Reakcją na ten wywiad był artykuł Aleksandra Kaczorowskiego („Rz", 9.01.2013 r.). Autor najwyraźniej nie dostrzegł najważniejszych elementów przesłania myślowego z wywiadu: wybrał z niego wątki co najwyżej drugo- bądź trzeciorzędne i w swej „filipice" pod adresem Balcerowicza skupił się na implikacjach dokonanej przezeń diagnozy sytuacji i proponowanych receptach dla bieżącej walki politycznej w Polsce. Podjął też próbę - jakże znamienną w polskiej kulturze debaty publicznej - stygmatyzacji swego adwersarza i przyklejenia mu etykiety „jałowego doktrynera".
Naszym celem jest rozwinięcie zarysowanego w owym wywiadzie - ogromnie ważnego dla przyszłości Polski - przesłania myślowego i próba wskazania największych długookresowych zagrożeń szybkiego i trwałego rozwoju polskiej gospodarki.
Chyba największym zagrożeniem dla Polski w perspektywie najbliższych kilkudziesięciu lat są niekorzystne trendy demograficzne
W pierwszej części -...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta