Kiedy powstaje prawo do odliczenia VAT
Przedsiębiorca, który otrzyma fakturę zawierającą oznaczenie „metoda kasowa", może odliczyć VAT naliczony jedynie w miesiącu dokonania zapłaty
W przypadku podatku naliczonego wynikającego z otrzymanych od kontrahentów faktur prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje zasadniczo w rozliczeniu za okres (tj. miesiąc lub kwartał), w którym podatnik otrzymał fakturę (zobacz art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT).
Od tej zasady istnieje kilka wyjątków. Przede wszystkim należy wskazać, że w przypadku faktur dokumentujących nabycie „mediów", jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu dotyczy, prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności (art. 86 ust. 10 pkt 3 ustawy o VAT).
Podatnik, który nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w tych terminach, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (art. 86 ust. 11 ustawy o VAT).
Przy czym w przypadku otrzymania faktury przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z pewnymi wyjątkami, powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi (art. 86 ust. 12 i ust. 12a ustawy o VAT).
Zasady te nie dotyczą jednak faktur otrzymanych od małych podatników, którzy wybrali metodę kasową.
Szczególne oznaczenie
W przypadku nabycia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta