Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Upadłość: co twierdzi Sąd Najwyższy

23 stycznia 2013 | Prawo i praktyka | Daniel Radwański Sebastian Ponikowski
Sebastian  Ponikowski radca prawny,   Kancelaria Baker&McKenzie
źródło: Rzeczpospolita
Sebastian Ponikowski radca prawny, Kancelaria Baker&McKenzie
Daniel Radwański adwokat,  Kancelaria Baker&McKenzie
źródło: Rzeczpospolita
Daniel Radwański adwokat, Kancelaria Baker&McKenzie

Oto kilka interesujących orzeczeń SN z 2012 roku, które na pewno wpłyną na tegoroczne orzecznictwo sądów upadłościowych niższych instancji

Wyrok z 12 lipca 2012 r. (I CSK 548/11) zapadł na kanwie sprawy dotyczącej umowy leasingu pięciu pojazdów. W trakcie wykonywania umowy leasingu została ogłoszona upadłość leasingobiorcy. Wobec nieuregulowania przez syndyka rat leasingowych, leasingodawca wypowiedział umowę i zażądał zwrotu pojazdów.

Sąd upadłościowy, a następnie sąd drugiej instancji, uznały żądania leasingodawcy za niezasadne. Oba sądy stwierdziły, że po ogłoszeniu upadłości leasingobiorcy jedynie syndyk może wypowiedzieć umowę leasingu (na podstawie art. 114 ust. 1 p.u.n.), a p.u.n. nie przyznaje takiego prawa leasingodawcy. SN przyznał jednak rację leasingodawcy.

SN wskazał, że w sytuacji, gdy po ogłoszeniu upadłości syndyk nie wykonuje zobowiązań z umowy, która mimo upadłości pozostaje w mocy, druga strona ma możliwość wypowiedzenia tej umowy na zasadach ogólnych przewidzianych w kodeksie cywilnym. Stanowisko przedstawione przez SN należy w pełni aprobować.

Co istotne, dotyczy ono nie tylko umów leasingu, ale wszystkich umów, które nie wygasają w związku z ogłoszeniem upadłości jednej z jej stron, a mimo to syndyk nie wykonuje ciążących na upadłym zobowiązań (np. nie płaci wynagrodzenia należnego drugiej stronie).

W świetle wyroku SN w takich przypadkach druga strona nie jest zmuszona do kontynuowania umowy (co niewątpliwie byłoby dla niej niekorzystne wobec...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9443

Wydanie: 9443

Spis treści

Życie Warszawy

Zamów abonament