Ulga internetowa także dla firmy
Od 2013 r. możliwość odliczenia wydatków na korzystanie z sieci uległa modyfikacji. Przysługuje podatnikowi tylko w kolejno następujących po sobie dwóch latach, jeżeli dotychczas jej nie stosował.
Jednym z powszechnie wykorzystywanych przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych odliczeń jest tzw. ulga internetowa.
Uprawnienie to zostało wyrażone w art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy o PIT, zgodnie z którym podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29–30c oraz art. 30e, stanowi dochód (ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 3b–3e, 4, 4a–4e, 6 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25) po odliczeniu kwot wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet, w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.
Regulacja ta jednoznacznie stanowi zatem, że wydatki ponoszone z tytułu użytkowania sieci Internet obniżają w granicach ustalonego limitu (760 zł) wskazane przytoczonym przepisem dochody, w tym m.in. dochody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej:
- uzyskiwane przez podatników sporządzających sprawozdanie finansowe sto- sownie do regulacji ustawy o rachunkowości (art. 24 ust. 1 ustawy o PIT), a także
- prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów (art. 24 ust. 2 ustawy o PIT).
W efekcie ustalona została zasada, zgodnie z którą uprawnienie do obniżenia podstawy opodatkowania o poniesione wydatki na użytkowanie sieci Internet przysługuje także podatnikom osiągającym dochody z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, z uwzględnieniem jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta