Przywołanie do porządku tylko według zasad
Za stosowanie innych kar niż przewidują przepisy o odpowiedzialności porządkowej pracodawcy grozi grzywna do 30 tys. zł.
Stosując karę porządkową trzeba respektować zasady ustanowione w art. 108 – 110 i 112 § 1 kodeksu pracy. Informacje o rodzajach tych kar powinien zawierać regulamin pracy (art. 1041 § 2 k.p.).
Karę upomnienia albo nagany można wymierzyć jedynie wtedy, gdy pracownik nie przestrzega ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bhp lub przeciwpożarowych bądź przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania absencji.
Przy czym, w świetle wyroku Sądu Najwyższego z 1 lipca 1999 r. (I PKN 86/99) ukaranie upomnieniem uzasadnione jest nawet przy niewielkim stopniu winy (art. 108 § 1 k.p.).
Przykład
Pani Mirella – wbrew obowiązują-cemu w firmie regulaminowi pracy – przebywając na terenie budowy, nie założyła kasku ochronnego. Szef ukarał ją upomnieniem. Mógł tak postąpić, gdyż pracownica naruszyła przepisy bhp.
Karę pieniężną pracodawca może natomiast stosować za:
∑ naruszenie przepisów bhp lub przeciwpożarowych,
∑ opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia,
∑ stawienie się
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta