Na podstawowym rodzicielskim nie można wrócić do firmy na część etatu
Tylko w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego można przygotowywać się do powrotu do pracy, podejmując ją w okrojonym wymiarze. Nie oznacza to zakazu pracy w czasie obowiązkowej części tego wolnego.
- Czy po wykorzystaniu 14 tygodni urlopu macierzyńskiego mogę wrócić do swojej firmy na obniżony etat, tak jak można to robić w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego albo w alternatywie korzystania z urlopu wychowawczego? – pyta czytelniczka.
Niestety nie. Art. 180 kodeksu pracy i inne przepisy odnoszące się do urlopu macierzyńskiego w podstawowej jego części nie przewidują możliwości wcześniejszego powrotu do firmy, tak by pracownica mogła pracować na część etatu i otrzymywać wynagrodzenie za przepracowany czas i częściowy zasiłek macierzyński. Nie ma tu analogicznego przepisu do art. 1821 § 4 k.p.
Pozwala on osobie przebywającej na dodatkowym urlopie macierzyńskim łączyć korzystanie z tego uprawnienia z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasy pracy. Jeśli rodzic zdecyduje się na takie połączenie aktywności, to na pozostałą część dotychczasowego czasu pracy szef udziela mu urlopu macierzyńskiego.
Taki podwładny łącząc etatowe zajęcie z rodzicielską opieką jest czynnym zawodowo pracownikiem. Podlega przy tym – zgodnie z art. 41 k.p. – szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem jako osoba przebywająca na urlopie macierzyńskim. Ochrona etatu nie będzie skuteczna jedynie w przypadku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta