Transgraniczne zbliżenie spółek nie jest już trudne i skomplikowane
Podmioty gospodarcze uczestniczące w połączeniu muszą zawiadomić swoich wspólników dwukrotnie o zamiarze łączenia
Przepisy kodeksu spółek handlowych pozwalają już na szybsze i tańsze transgraniczne łączenie się spółek. Mimo, że sama instytucja łączenia transgranicznego pojawiła się w polskim prawie ponad cztery lata temu, jeszcze rok temu liczbę przeprowadzonych do tej pory połączeń transgranicznych szacowano na około trzydzieści.
Liczba ta pokazuje, że przedsiębiorcy jeszcze nie do końca oswoili się z tym rodzajem koncentracji spółek. Być może zmiany do kodeksu spółek handlowych przyczynią się do szerszego wykorzystania tej formy łączenia spółek, zwłaszcza że procedura ta nie jest ani tak skomplikowana ani tak czasochłonna jak mogłoby się wydawać.
Wspólny plan
Proces łączenia transgranicznego zaczyna się od sporządzenia wspólnego planu połączenia prze spółki uczestniczące w połączeniu. Ponieważ w łączeniu transgranicznym biorą udział spółki z różnych systemów prawnych, plan połączenia jest wypadkową wymagań, jakie dla tego dokumentu stawia kodeks spółek handlowych i przepisy prawa obcego, któremu podlega druga z łączących się spółek.
W każdym planie połączenia transgranicznego znajdą się na pewno podstawowe informacje o łączących się spółkach, informacje dotyczące stosunku wymiany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta