Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ile kosztuje akt notarialny

05 lutego 2013 | Prawo i praktyka | Robert Walczak
źródło: Rzeczpospolita

Notariusze z reguły pobierają od klientów dodatkowe opłaty za sporządzenie i przesłanie do sądu wniosku o wpis w księdze wieczystej. Sąd Najwyższy zdecyduje, czy taka praktyka jest legalna

Za sporządzenie każdego aktu notarialnego rejent ma prawo pobrać od klienta wynagrodzenie, nazywane w praktyce taksą notarialną. Jego wysokość jest zawsze ustalana w drodze umowy z klientem.

Taksa nie może być jednak wyższa niż stawki określone w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości z 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (DzU nr 148, poz. 1564; dalej rozporządzenie). Notariusz nie może też pobierać opłat za inne czynności, które nie są wyraźnie wskazane w przepisach prawa.

Głównie przeniesienia własności

W praktyce zdecydowana większość sporządzanych aktów notarialnych związana jest z przeniesieniem prawa własności nieruchomości. Jest to spowodowane tym, że sprzedaż czy darowizna mieszkania czy gruntu wymaga dla swojej ważności zachowania formy aktu notarialnego. Sprzedaż ruchomości, np. samochodu, nie wymaga tej formy, więc umowy takie zwykle nie są zawierane u notariusza.

Maksymalną taksę notarialną oblicza się od wartości przedmiotu czynności notarialnej (np. od ceny sprzedaży mieszkania). Przykładowo przy sprzedaży mieszkania za cenę 300 tys. zł maksymalna taksa wynosi 2.423,10 zł brutto.

Z mojej obserwacji praktyki wynika jednak, że większość notariuszy w takich przypadkach pobiera od klientów nie tylko taksę za podstawową czynność notarialną, jaką jest akt notarialny dokumentujący np. sprzedaż mieszkania....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9454

Wydanie: 9454

Spis treści

Życie Warszawy

Zamów abonament